Усе, що треба знати про цукор

Про цукор точиться багато суперечок: треба його вживати чи ні, дає він користь чи завдає шкоди? Науково доведено, що цукор — корисна речовина. Це джерело енергії, тому для організму людини він потрібен. Але, звичайно, зловживати ним не можна. Високий рівень споживання цукру призводить до зайвої ваги й ожиріння, підвищує ризик виникнення серцево-судинних захворювань і діабету. Надмірне захоплення солодощами й солодкими напоями, зокрема фруктовими соками, спричиняє карієс зубів.

Яким буває цукор?

Цукор у звичному для нас вигляді — білий пісок. Насправді родина цукрів набагато різноманітніша. Але в їжу ми використовуємо тільки чотири види: глюкозу, фруктозу, цукрозу (звичний для нас цукор) і лактозу.

  • Глюкоза (виноградний цукор) — цінне джерело «швидкої» енергії, оскільки вона викликає різке підвищення цукру в крові. Глюкоза міститься переважно у фруктах.
  • Фруктоза (фруктовий цукор) — природний цукор. Вона міститься в меді, фруктах і ягодах. Фруктоза може входити до складу діабетичних продуктів, тому що для її засвоєння не потрібен гормон інсулін.
  • Лактоза (молочний цукор) — до її складу входить глюкоза й галактоза. Лактозу виявлено тільки в молоці. Під дією ферменту лактази в людському організмі лактоза розщеплюється на складові цукри. У деяких людей лактоза не засвоюється через брак цього ферменту.

Скільки цукру можна споживати за добу?

Відповідно до останніх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я споживання вільного цукру (до якого належить як цукроза, так і фруктоза) слід обмежувати 50 г на добу для людей, які витрачають у середньому 2000 ккал на добу. Крім того, експерти ВООЗ радять зменшити споживання цукру ще вдвічі — до 25 г, або до п’яти чайних ложок, за день. Але треба також зважати на те, що багато готових харчових продуктів уже містять у своєму складі цукор.

Де міститься цукор?

Крім хлібобулочних, кондитерських виробів і солодких напоїв, цукор міститься в ігристих винах, пиві, лікерах, консервованих овочах, фруктових соках і меді. Навіть консервування м’яса не обходиться без цукру. Є він також в овочах і фруктах.

Варто пам’ятати, що високий рівень споживання цукру в складі харчових продуктів і напоїв — одна з головних причин зайвої ваги, порушень обміну речовин, діабету й серцево-судинних захворювань. А дієта, спрямована на зменшення споживання цукру, може досить швидко поліпшити стан здоров’я людини й допомогти їй контролювати вагу.

До всіх статей